Vždy je dobré mít rizika pod kontrolou a při zkoušení nových konceptů především. Technikou vhodnou pro řízení takovýchto rizik je FMEA.
FMEA je zkratkou anglických slov Failure Mode and Effect Analysis, volně přeloženo jako “poruchový režim a analýza následku”. Jedná se o analytickou metodu vyvinutou odborníky NASA s cílem identifikace možných vad ve výrobě či návrhu a jejich příčin. FMEA je vždy výsledkem týmové práce, protože obvykle zahrnuje široký výrobní proces, který nemůže obsáhnout pouze jeden specialista. Ke správné analýza je třeba i zkušenost a znalosti jednotlivých členů týmu více
Každé identifikované riziko je následně číselně klasifikováno. Dle klasifikace se navrhuje opatření, které riziko sníží. Riziko je v poslední části analýzy opět vyhodnoceno. Je-li riziko stále vysoké, tak je třeba navrhnout nové opatření více
Jak již bylo řečeno, tak analýza má tři fáze:
- Analýza a hodnocení současného stavu
- Návrh opatření
- Hodnocení stavu po realizaci opatření
Dalším krokem je dekompozice procesu na jednotlivé dílčí procesy více
a identifikujeme všechny možné vady, které mohou nastat..
Následně určíme, jaké tyto vady mohou mít následky.
vícePoté je třeba se zaměřit na to co jsou možné příčiny těchto vad.
a provedeme analýzu stávajících preventivních opatření……..
víceAnalýzu toho, jak se stávající stávajících způsoby prevence kontrolují.
Současný stav je třeba ohodnotit.
Hodnocení podle tabulek na stupnici 1 až 10 bodů, význam se hodnotí dle nejzávažnějšího následku, výskyt hodnotí pravděpodobnost vady způsobené konkrétní příčinou a odhalitelnost.
Tabulka je převzata s ISO 31000, číselný údaj udává význam poruchu a jeho dopadu na celek. Danou třídu doplníme do políčka význam.
Potom co jsme určili význam, musíme určit výskyt této možné vady. Opět dle normovaných tabulek.
Normovaná tabulka pro určení třídy výskytu víceJako poslední určíme, jak snadné je tuto vadu odhalit. Opět pomocí normované tabulky.
Výpočet rizikových čísel a jejich porovnání s kritickou hodnotou je dalším krokem.
Rizikové číslo (RPN) je součin hodnot významu (RPN =VxVxO), výskytu a odhalitelnosti a porovnává se s kritickou hodnotou, kterou obvykle určuje zákazník (např. RPNkrit=125) více
Pro všechny možné vady, jejichž rizikové číslo přeskočilo kritickou hodnotu, se stanovují taková opatření, která by riziko možné vady snížila.
Po realizaci opatření se opětovně hodnotí význam, výskyt a odhalitelnost a vypočítává se rizikové číslo, které se porovnává s kritickou hodnotou.
V případě, že opatření riziko sníží pod kritickou hodnotu rizik, tak už se dál jen monitoruje. V případě, že riziko pod kritickou hodnotu sníženo nebylo, musí se vymyslet opatření nové více